Slavíme 10 let s Androidem! Znáte historii nejpopulárnějšího mobilního OS?
Je těžko uvěřitelné, že uběhlo již 10 let od vydání první verze operačního systému, jehož maskotem je malý zelený robot Android. V rámci tohoto výročí si připomeňme, jaké vlastně byly jeho začátky.
Prvním testovacím subjektem, kterému Android proudil v křemíkových žilách, bylT-Mobile G1. Zařízení vyrobilo HTC a na trh bylo dodáváno pod názvem HTC Dream. Uživatelům se do ruky dostal smartphone s 3,2palcovým TFT displejem, 256MB RAM a baterií o velikosti 1 150 mAh. V těchto dobách navíc ještě fyzická klávesnice nebyla až takovou výjimkou, zatímco dnes je už téměř výhradně zahlédnete pouze u telefonůBlackBerry. Jednalo se tehdy o první vlaštovku, která měla otestovat reakce trhu.
T-Mobile G1 šel do prodeje Androidem ve verzi 1.1, chybělo však pár funkcí jako například virtuální klávesnice nebo přehrávač videí. První zmíněné později vyřešil update na Android 1.5 Cupcake. Čím se však Android doopravdy odlišoval od ostatních operačních systémů (a zejména od iOS) byla možnost všemožných úprav. Samozřejmě, že jako u všech dalších operačních systémů, i Androidu chvíli trvalo, než dorostl do toho, čím je dnes. Ani po dvou letech se totiž Androidu příliš nedařilo a mobilním operačním systémům stále dominoval SymbianOS s iOS.
První roky tedy pro Android příliš růžové nebyly a změna k lepšímu nastala až na samém konci roku 2009, kdy světlo světa spatřil Android 2.0 naMotorole DROID. Motorola zároveň s operátorem Verizon připravila kampaň namířenou naiPhone, ve které figurovala hláška „iDon't, DROID Does“.
S Androidem 2.2Froyopřišla i podpora Adobe Flash, díky kterému bylo možné přehrávat videoobsah na webových stránkách. Což se ale ze začátku neobešlo zcela bez problémů a podpora Adobe Flash způsobovala u telefonů nepříjemné zamrzání. Pomineme-li však problémy s Adobe Flash, byl DROID úspěchem.
Úspěch DROIDu následovalNexus One, který odstartoval Nexus program telefonů s čistou verzí systému a nejrychlejšími aktualizacemi. Obdobně jako dnes spousta výrobců Android upravovala k obrazu svému. Vydání nejnovějších aktualizací tedy zabralo delší čas. Ostatně to je i dnes jedním z důvodů, proč má dnes nainstalovanounejnovější verzi Androiduméně než 1 % uživatelů. Poslední Nexus telefony vyšly v roce 2015 pod názvemNexus 6PaNexus 5X. Ty byly nahrazeny řadouPixel.
Na rozdíl od iPhonu, který nabízel 3,5palcový displej, chtěli výrobci zařízení s Androidem neustále (po technické stránce) inovovat. Ve třetím čtvrtletí roku 2010 se tak stal Android druhým nejvíce populárním mobilním operačním systémem s podílem 25,5 %. Prvenství si stále držel již umírající SymbianOS s 36,6 % a na třetím stupínku stál iOS s 16,7 %. Pár měsíců stačilo na to, aby Android získal prvenství a již ve o čtvrtletí později se stal nejpopulárnějším mobilním operačním systémem na trhu.
V roce 2011 se poprvé objevil Android i na tabletech, a to ve verzi 3.1 Honeycomb. Na telefonech mohli uživatelé ochutnat Ice Cream Sandwich 4.0. Honeycomb se však příliš dlouho na tabletech neohřál, neboť Google zjistil, že není důvod pracovat na dvou separátních verzích stejného operačního systému. Následoval Jelly Bean, KitKat, Lollipop,Marshmallow,NougataOreo. Poslední verzePieje zatím stále dostupná pouze na hrstce zařízení.
Aktuálně si Android drží obrovský náskok, který pravděpodobně jen tak neztratí. PodleStatistaomdosáhl v druhém čtvrtletí letošního roku tržního podílu 88 % a iOS 11,9 %. Nezbývá tak, než Androidu popřát spoustu dalších produktivních let a těšit se na zlepšení, která můžeme v budoucnu s ocelovou jistotou očekávat.
Post a Comment