10 postřehů ze života s Windows 10

1. Kdy už to bude hotové?

Ve filmu Sociální síť, který popisuje okolnosti vzniku Facebooku, je jedna zajímavá scéna. Mark Zuckerberg se tam setká ze zakladatelem Napsteru Seanem Parkrem. První dostane od druhého radu, že jeho výtvor má být jako móda: bude se neustále měnit a nikdy nedosáhne finálního stavu. Proč ne, takový přístup používá sama příroda při evoluci. Za pár euro si můžete koupit mnoho her v předběžném přístupu a doslova se dívat pod ruce programátorům, kteří se je snaží dát dohromady.

Jenomže operační systém není sociální síť nebo elektronická hra, u kterých zabíjíme čas. Pro mnohé je to fundamentální prostředek pro obživu a kvůli problémům, které provázejí každou větší aktualizaci, vyplýtvalo lidstvo miliardy člověkohodin práce. Pochopil bych, kdyby se Microsoft snažil vyspravit předčasně vydané Windows jednou nebo dvěma velkými záplatami, ale jarně-podzimní rituál už začíná být příliš.

2. Život je změna

I kdyby nakrásně všechny velké aktualizace proběhly bez problémů, pro někoho může být komplikací už jen samotná změna. Jednak je to skupina lidí, která se naučila používat počítač stylem klikni sem, klikni tam. Představte si, že třeba nějaký dobročinný spolek uspořádá kurz počítačové gramotnosti pro seniory. Ale nejde jenom o ně. Je sice fajn, že do systému přibývají nové funkce, ale staré jako třeba Domácí skupina se bez varování vytrácejí.

Už od příchodu osobních počítačů se mluví o tom, že jednou nebudeme mít doma počítače v klasickém slova smyslu, ale tzv. tenké klienty. Tedy jenom zobrazovače s rychlým připojením k internetu a všechno ostatní sespočítá nebo uloží někde jinde. Software se tak stane službou. Z tohoto pohledu jsou ale Windows 10 nevydařeným kočkopsem.

3. Na ovladač mi nesahejte

Člověk ale musí nějak překonat odpor k novému, jinak bychom neustáledatlovali příkazy v MS-DOSu. Jenomže každý krok vpřed je v případě Windows 10 vyvážen dvěma kroky zpátky danými jakousi obsesí rýpat se i ve věcech, které fungují. Tedy alespoň většina lidí má drivery v počítači v takovém stavu, že jim to funguje. A pak přijde velký update a stane se něco z následujícího:

Zcela zřejmý problém: Nějakákomponentapočítače prostěpřestane fungovat. To si takhle jezdíte minutu po čtečce otisků, neustále otíráte zpocený prst a pak marně dolujete z paměti heslo k systému nebo PIN. Nový ovladač od Microsoftu je totiž aktuálnější, ale jaksi nefunguje.

Poněkud nezřejmý problém:Touchpad stále funguje, jen ale přestanou fungovat gesta. Riziko průniku hackery do systému přes zastaralý ovladač touchpadu je asi skutečně vážný problém.

Záludný problém: Člověka by mělo varovat už jen to, když se mu v systému objeví paměťová karta jako další pevný disk. Pokud však na taková varování nedbáte, pak až v terénu zjistíte, že sedané zařízení odpojuje a znovu připojuje každou minutu. Ideální před prezentací čehokoli komukoli.

Problém proSherlocka Holmese: Některý z nahrazených ovladačů způsobuje, že po přechodu z hibernace nebo režimu spánkuvytěžují Systémová přerušení celé jedno jádro procesoru. Ale kdo potřebuje režim spánku na notebooku, že?